Zakup domu – poradnik.

Zakup domu jest decyzją na całe życie, a nawet decyzją podejmowaną dla dwóch czy trzech pokoleń, ponieważ dom jest dziedziczony i przekazywany z ojca na syna i z matki na córkę. Kupno solidnego mieszkania to naprawdę dobra decyzja, ale zakup domu jest jeszcze lepszą sprawą. Solidny zakup jest sposobem na bardzo wygodne domu. Ładny dom można kupić, ale należy bardzo dokładnie go obejrzeć, wybrać, zdecydować się na niego. Zakup domu to wszelkie kwestie prawne, sprawy administracyjne, problemy techniczne.

Właściciel domu może go samodzielnie zbudować

Budowanie domu wymaga wielu dokumentów takich, jak pozwolenie na budowę, projekt architektoniczno-budowlany domu jest także koniecznością. Potrzebne są także przyłącza gazowe, elektryczne, wodociągowe czy instalacje gazowa, elektryczna, grzewcza, wodociągowa oraz kanalizacyjna. Nie można pracować bez dziennika budowy czy protokołów odbiorów domu. Jeśli kupuje się gotowy dom należy sprawdzić kiedy przeprowadzony był jakiś remont. Jeśli kupuje się dom istniejący przez wiele lat to trzeba poprosić właściciela o rachunki poświadczające płacenie podatków od nieruchomości, spadków i darowizn oraz zaświadczenie, że dana osoba nie zalega z podatkiem dochodowym. Jeśli są zaległości to właściciel powinien je uzupełnić i dopiero wtedy przekazać je innej osobie jako dom sprzedawany w danej chwili.

Na co warto zwrócić uwagę?

Niepokojącym objawem są takie rzeczy, jak zaparowane szyby w oknach, wykwity soli, grzyby, pleśnie, zapach stęchlizny czy podnosząca się drewniana podłoga. Pęcherze oraz łuszcząca się farba są złym objawem, podobnie jak odpadający tynk – świadczą o złym stanie budynku. Warto zatem dokładnie obejrzeć dany dom i korzystać z niego naprawdę przez wiele lat. Dobrze jest kupić dom od profesjonalnego, solidnego pośrednika mającego licencję, a nie od przypadkowej osoby. Można też nabyć dom z pierwszej ręki, czyli  od właściciela, ale w tym przypadku także należy zachować pełną ostrożność – obejrzeć dom, sprawdzić dokumentację oraz ustalić czy nie zalega się z pieniędzmi. Dom należy kupić w dobrej cenie, w dobrym stanie oraz w dobrej lokalizacji.

Author

  • Absolwentka Akademii Medycznej. Zajmuje się opieką zdrowotną. Jej pasja są finanse i inwestycje w różne instrumenty finansowe.

2 komentarze do “Zakup domu – poradnik.

  1. Jedni będą woleć zbudować dom od podstaw, a inni kupić gotowe. Tak czy inaczej warto podejść do wszystkiego z głową.

  2. Polecam budowę domu od zera, fakt, że zajmuje to więcej czasu. Mimo to wtedy ma się wpływ na każdy element mieszkania.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Przewiń do góry