Złoto jako inwestycja długoterminowa.

Złoto jest towarem lub surowcem, który jest sprzedawany w oparciu o popyt i podaż. Wzajemne oddziaływanie podaży i popytu ostatecznie określa, jaka jest cena złota w danym momencie. Istnieją różne sposoby inwestowania w złoto, więc jeśli chcesz to zrobić, powinieneś poświęcić trochę czasu, by dowiedzieć się, która metoda najlepiej odpowiada Twojemu apetytowi inwestycyjnemu. Tutaj wyjaśniamy plusy i minusy kupowania złota oraz jak możesz inwestować.

Dlaczego inwestorzy kupują złoto? Złoto od dawna jest jednym z najbardziej cenionych metali na Ziemi. Odgrywało ważną rolę w gospodarce wielu krajów, a kiedyś było używane jako waluta. Chociaż nie jest to już regułą, złoto nadal może być niezawodną, długoterminową inwestycją i może stanowić cenny dodatek do portfela, szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego.

Jak kupić fizyczne złoto?

Możesz kupić fizyczne złoto w postaci sztabek, monet, biuterii. Podczas gdy wartość sztabki jest zawsze taka sama jak cena złota, niektóre monety mają również wartość numizmatyczną – mogą być warte więcej niż sama zawartość złota. Kupując złoto, upewnij się, że wybierasz sprzedawcę z dobrą reputacją. Mennice państwowe mają tę zaletę, że są regulowane przez rząd, a produkowane przez nie złoto jest prawnym środkiem płatniczym, choć z wyższymi marżami niż w przypadku mennic prywatnych. Możesz też kupić złotą biżuterię, choć jej koszt będzie prawdopodobnie znacznie przewyższał wartość zawartego w niej złota, co czyni ją mniej efektywną strategią inwestycyjną. Niektórzy inwestorzy postrzegają złoto jako sposób na przekazanie bogactwa, a nie generowanie zysków, choć złoto nie jest zwolnione z podatku spadkowego.

Jakie jest ryzyko związane z kupnem złota?

Jak z każdą inwestycją, inwestowanie w złoto wiąże się z pewnym ryzykiem.

Spadek cen

Cena złota jest ostatecznie określana przez nastroje inwestorów. Jeśli jest na nie popyt, cena rośnie, jeśli nie ma na nie popytu, cena spada. Aby ograniczyć wpływ spadków cen złota na wartość Twojego portfela , musisz ograniczyć procentowy udział złota w nim.

Mniej sposobów na dywersyfikację

O ile możesz zdywersyfikować inwestycje w akcje w różnych branżach i regionach, o tyle jest mniej sposobów na dywersyfikację posiadanego złota.

Brak rentowności

Złoto nie jest inwestycją o stałym dochodzie, jak np. obligacje korporacyjne. Nie przynosi żadnych zysków.

Koszty

Przechowywanie i ubezpieczanie złota może Cię kosztować. Niektórzy sprzedawcy za opłatą przechowają złoto dla Ciebie, możesz też zapłacić za skrytkę depozytową. Możesz też trzymać złoto w domu w sejfie, ale upewnij się, że poinformujesz o tym swojego ubezpieczyciela, gdyż może on nie być automatycznie objęty ubezpieczeniem.

Czym są fundusze inwestycyjne złota? Fundusze inwestycyjne na złoto mogą być dobrą alternatywą dla kupna fizycznego złota, jeśli uważasz, że to ostatnie może być zbyt kłopotliwe, albo inwestujesz w złoto tylko na krótką metę. Ta metoda może być tańsza, ponieważ nie musisz kupować całych sztabek lub monet, ani płacić za ich przechowywanie.

Author

  • Absolwentka Akademii Medycznej. Zajmuje się opieką zdrowotną. Jej pasja są finanse i inwestycje w różne instrumenty finansowe.

2 komentarze do “Złoto jako inwestycja długoterminowa.

  1. Złoto to idealny środek inwestycji długoterminowych. Nie ulega inflacji i posiada w miarę stabilny kurs. Jedyna wadą jest chyba konieczność przechowania go w bezpiecznym miejscu.

  2. Od lat inwestuję w złoto. Dla mnie jest to inwestycja długoterminowa. Nie ufam rządowi i domyślam się, że przyszłe emerytury będą po prostu bardzo niskie.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Przewiń do góry